Odgovorno klađenje
Igre na sreću i klađenje koje se javno nude i promovišu, uzbudljiv su izvor zadovoljstva i razonode u slobodno vreme; međutim, mogu prerasti u nekontrolisano ponašanje koje dovodi do brojnih problema.
Osoba koja se kladi, tj. kocka, ulaže sve više vremena i novca čime se otvara put ka razvoju zavisnosti. Posledice mogu biti katastrofalne, od finansijskih problema, preko gubitka posla, pa sve do razaranja porodice i samouništenja.
Preventivnim aktivnostima želimo da sprečimo ovaj pesimistički i destruktivan scenario, kako bi zadržali radost I uzbuđenje klađenja, tj. odgovorno kockanje.
Sreća se ne može postići na silu
- Nikada se ne kockajte/kladite iznad novčanog iznosa koji ste prethodno za to odredili.
- Bez obzira na to da li dobijate ili gubite, obavezno prestanite da se kockate/kladite kada dođete do iznosa koji ste prethodno odredili za ulog u igri.
- Nikada se ne kockajte/kladite, ako to sebi ne možete finansijski da priuštite.
- Nikada se ne kockajte/kladite, ako zbog svog kockanja/klađenja morate da se zadužujete tj. Ne kockajte/kladite se sa pozajmljenim novcem.
- Nikada se ne kockajte/kladite sa novcem koji ste nameravali da potrošite na nešto drugo (npr. poklon za dete, stanarinu, popravke itd.)
- Nikada se ne kockajte/kladite kako bi prevazišli negativna osećanja.
- Igre na sreću/klađenje nikada se ne koriste za smanjenje stresa
- Odredite vreme koje trošite na kockanje/klađenje.
- Nikada se ne kockajte/kladite ako zbog toga morate da zapostavite ili se odreknete društvenih i/ili poslovnih aktivnosti.
- Ako počnete učestalo da kockate, napravite pauzu.
Ako imate osećaj da više nemate kontrolu nad svojim igranjem igara na sreću/klađenjem, obratite se odgovarajućem savetovalištu.
Zadržite kontrolu nad kockanjem – ne dopustite da kocka kontroliše Vas!
„Odgovorno kockanje“, je sveobuhvatni i jasno strukturisani projekt u našoj zemlji sa ciljem pružanja pomoći zavisnicima od kocke, kao i članovima njihovih porodica, a koordinator ovog projekta u Srbiji je psihijatar Dr Ivica Mladenović. Osim pružanja najpotpunijih informacija o samoj bolesti, od strane eminentnih stručnjaka iz ove oblasti, svi zainteresovani putem besplatnog telefona 0800-301302, svakog radnog dana u terminu 09 – 17h , mogu dobiti savete u vezi specijalizovanih ustanova koje se bavem lečenjem ove problematike.